UWAGA! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanieZamknij

 

 

 

Szanowni Państwo,

 

Informujemy, że w listopadzie odbędą się aż dwa zebrania naukowe naszego Stowarzyszenia:

 

17 listopada 2016 rok (czwartek) o godzinie 12.00 w siedzibie Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów w Gliwicach, przy ul. Górnych Wałów 26A zapraszamy na pokaz filmu 

Konrada Szałajskiego

Walka z szatanem (2015)

Pokaz filmu dokumentalnego dotyczącego zjawiska egzorcyzmów oraz spotkanie z reżyserem stanowią twórcze rozwinięcie czerwcowego spotkania naukowego naszego Stowarzyszenia, podczas którego mogliśmy wysłuchać wystąpienia ks. dr. Krzysztofa Grzywocza o wybranych zagadnieniach z psychopatologii religii.

 

24 listopada 2016 roku (czwartek) o godzinie 12:00, w Domu Lekarza Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, ul. Grażyńskiego 49, sala 203 zapraszamy na spotkanie pod tytułem:

Psychiatrzy i psychoterapeuci – wzajemne relacje

 

Przewidywane są krótkie prezentacje i część dyskusyjna. Spotkanie jest jednocześnie zebraniem Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

 

 

Serdecznie zapraszamy

 

 


 

Informujemy, że w dniu 20 października 2016  o godzinie 12.00 w Ośrodku Psychpterapii "Dąbrówka" w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 25 odbędzie się zebranie naukowe Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów.


Bernadetta Izydorczyk 

Zaburzenia obrazu ciała w anoreksji i bulimii psychicznej - diagnoza i terapia psychologiczna (podejście integracyjne)

 

dr hab. Bernadetta Izydorczyk  - wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, konsultant krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej oraz przewodnicząca komisji egzaminacyjnej  specjalizacji  z psychologii klinicznej, specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP, terapeuta i trener psychodramy (Psychodrama Institute For Europe E.V. PIfE, Berlin).

 

 


 

 

 

Informujemy, że w dniu 23 czerwca 2016 w siedzibie Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów w Gliwicach przy ul. Górnych Wałów 26A odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawcze ŚSP oraz zebranie naukowe.

 

Plan zebrania:

11.30 - Walne Zebranie sprawozdawcze Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów

12.00 – Wystąpienie pana Krzysztofa Grzywocza Wybrane zagadnienia z psychopatologii religii

 

Ks. dr Krzysztof Grzywocz – teolog, psychoterapeuta, prezbiter diecezji opolskiej, wykładowca teologii duchowości.

 

 

 


 

 

 

21 kwietnia 2016 o godzinie 12.00 w siedzibie Śląskiej Szkoły Psychoterapii przy ul. Górnych Wałów 26 w Gliwicach zapraszamy na wystąpienie

 

pani Marty Nowak-Kulpy

 

Rekonstrukcja psyche -

specyfika pracy psychoterapeutycznej z pacjentami w procesie przeszczepu twarzy

 

 

Psychoterapia w służbie zdrowia koncentruje się na relacji psychiki z ciałem. Wspomaganie zdrowienia przez redukcję stresu, zwiększenie świadomości ciała czy obniżanie poziomu lęku od dawna angażuje psychoterapeutów pracujących w szpitalach. Praca na oddziałach transplantacyjnych wiąże się ponadto z wykorzystywaniem psychoneuroimmunologii. Towarzyszenie pacjentom w procesie przeszczepu twarzy -  nowej dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej, wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami i wymaga tworzenia indywidualnej przestrzeni do rehabilitacji ciała, psychiki oraz weryfikacji poczucia tożsamości pacjenta. Stworzenia nowego kontekstu działań dla psychoterapeuty wymagają: diagnoza pozwalająca zakwalifikować pacjenta do przeszczepu, przygotowanie pacjenta do operacji i towarzyszenie mu po niej oraz współpraca z rodziną i planowanie leczenia po opuszczeniu szpitala.

 

   Marta Nowak-Kulpa – psycholog, psychoterapeutka. W pracy terapeutycznej wykorzystuje podejście ericksonowskie - koncentrując się na zasobach pacjentów. Zawodowo związana z Instytutem Onkologii w Gliwicach, członkini zespołu specjalistów przeprowadzających przeszczepy twarzy w Polsce. Ponadto prowadzi psychoterapię w PZP i w ramach prywatnej praktyki. Wśród wielu zainteresowań zawodowych ostatnio szczególnie koncentruje się na zagadnieniach psychosomatyki - rozumianej jako relacja ciała i psychiki zarówno w procesie patogenetycznym jak rozwojowym (w trakcie ciąży).

 

 


 

28 stycznia 2016 o godzinie 12.00 w siedzibie Śląskiej Szkoły Psychoterapii przy ul. Górnych Wałów 26 w Gliwicach zapraszamy na wystąpienie

 

pana Mirosława Gizy - Pieniądz w relacji terapeutycznej

 

Pieniądze są ostatnim emocjonalnym tabu. Ludzie bowiem nauczyli się mówić o swoich pragnieniach, podobnie jak odważniej wyrażają lęk przed śmiercią. Natomiast intryguje milczenie wokół pieniądza, a wiele osób, a wiele osób wprost unika rozmowy o emocjach, jakie one wywołują. Podobnie jest w relacji terapeutycznej, gdzie ten temat długo był skrzętnie omijany. W wystąpieniu będzie mowa o roli pieniądza w terapii, zależności ekonomicznej terapeutów od swoich pacjentów oraz o stosowanych obronach przez zajmowaniem się tymi wątkami.

 

 

     Mirosław Giza  - psychoterapeuta SNP PTP oraz Dyplomowany Analityk Jungowski. Pracownik Dziennego Oddziału Psychiatrycznego w Siemianowicach Śląskich, gdzie prowadzi psychoterapię grupową pacjentów lękowo-depresyjnych oraz cierpiących na schizofrenię. W Gabinecie Prywatnym prowadzi terapię analityczną zaburzeń nerwicowych, depresyjnych oraz zaburzeń osobowości.